Nehéz nyitott szemmel járni akkor, amikor egy párkapcsolat elkezdődik. Szerelembe esve akarva-akaratlanul felhúzzuk a rózsaszín szemüveget, amely jó ideig eltakarja a kapcsolat problémás pontjait. Segítünk, hogy mit érdemes megvizsgálnod – még az elején!
Nem egyszerű reális szempontokat is beépíteni a párválasztásba pont abban az időszakban, amikor szinte képtelenek vagyunk objektívek lenni.
A sokak által emlegetett „kémia”, azaz a vonzalom csupán egyetlen szempont. A megléte fontos mindkét fél részéről, és ha megvan köztetek a tűz, akkor a lángolás ereje sokáig képes hordozni a hátán az egyébként nem tökéletes viszonyt is.
Ez a néhány szempont segíthet Neked is, hogy jó ember mellett horgonyod-e a hajódat.
1. A beszélgetések tartalma
Azt mindannyian tudjuk, hogy szeretnénk elkerülni az olyan randikat, ahol kínos csend uralkodik. Ha ilyenek a találkozók, akkor valószínűleg ebből nem lesz tartós párkapcsolat – hiszen ha már a legelején csendben majszolod valakivel a hamburgert, akkor mi lesz később? Azonban érdemes megfigyelni a beszélgetések mélységét, és a kettőtök kommunikációjának összekapcsolódását is. Van az úgy, hogy mindketten nagy mesélők vagytok, így jó ideig nem fogytok ki a témákból, csakhogy egy idő után rádöbbensz: ezek nem eszmecserék, és nem tartalmas beszélgetések. Az eddigi életetek jó sztorijait vagy az utcán sétálók öltözködését sokkal könnyebb kitárgyalni, mint a mély gondolatokat. Ha már a legelején csak felszínes síkon mozogtok, később sem lesz egyszerű elmélyíteni a kommunikációt.
2. Az ellentétek vonzzák egymást – vagy mégsem?
Bizony nagyon vonzó lehet egy hozzánk képest teljesen más típusú ember. Könnyű felnézni egy extrémsportoló férfira, ha mi sosem mertük kipróbálni még azt sem, hogy gyorsan guruljunk le bringával a lejtőn. Vagy férfiként felnézhetünk arra a nőre, akiben van spiritusz, és ki mer állni akár ezer ember elé is előadást tartani, ha mi a tíz fős meetingen is zavarban vagyunk.
Hosszú távon azonban a különbségek feszültségeket szülhetnek, és az ellentétek inkább konfliktusokat generálnak, mint vonzalmat.
Kérdés, hogy az extrémsportolás akkor is annyira vicces, ha izgulva és a kezünket tördelve ülünk otthon a párunkért aggódva, egy kisgyerek mellett? Vagy vonzó-e még az a bizonyos rátermett fellépés, amikor otthoni vitákra kerül a sor? Ha azonban a két fél hasonló, akkor összekovácsolhat például a közös hobbi vagy egy jó kis szellemi vitatkozás is, és biztosabbak lehetünk benne, hogy hosszú távra is lesz közös érdeklődési körünk.
3. Pénzkezelés
Természetesen nem az a lényeg (már akinél…), hogy a párunk szegény vagy gazdag, de maga a pénzkezelési vagy pénzszerzési módszere bizony okozhat konfliktusokat, így ezt érdemes már a legelején megfigyelni. Számunkra érthetetlen, hogy honnan van ilyen summa a bankszámláján, amikor a munkája, tevékenysége azt nem indokolja? Ha erkölcsös családból érkeztünk, akkor ez a későbbiekben zavaró lehet… De nem kell elmenni ilyen szélsőségekig, hogy veszekedések kerekedjenek az anyagi dolgokból. Ha az egyik gyűjtögetni szeret és félretenni, a másik pedig abban hisz, hogy felesleges ülni a pénzen, akkor ez veszekedéseket fog generálni. Mint ahogy az is, hogy ha a pár egyik fele abban hisz, hogy a nő ne dolgozzon, hanem biztosítsa a hátteret a férfi számára, amíg az pénzt keres, míg a másikuk nézőpontja, hogy a stabil gazdasági helyzethez és kiteljesedéshez mindkét félnek dolgoznia kell.
4. Szerepmegosztás
Az előző pont végén említettek érintik a szerepek kérdését is. Az egyik fél szerint a nőnek a konyhában a helye, míg a másiknak fát kell vágnia, amíg az asszonyka főz? Holott a másik úgy gondolja, hogy inkább kerti munkát végezne, mert mondjuk a férfiak jobban fűszerezik az ebédet? Ebből hosszú távú konfliktusok lesznek… Ugyanígy abból is, ha nem egyezik a nézőpont, hogy kinek a feladata lefektetni a gyereket, megtervezni a hétvégi kiruccanást. Fontos, hogy a szerepek arányosan kerüljenek elosztásra, és az a férfi, aki vágyik rá, hogy ő irányíthasson, ne egy rátermett menyecskéből (vagy vőlegényből 🙂 ) akarjon kezesbárányt faragni, és persze fordítva is. Mindezt elég nehéz már a kapcsolat elején megfigyelni, de éles szeműek hamar észreveszik az ezekre utaló jeleket. Ezen kívül érdemes megfigyelni, hogy a párunk miként mozog családi körben, mert ez sokat elárul róla.
5. Jövőtervek
Ha ismerkedéskor már elhangzik, hogy néhány éven belül a másik a tengerentúlra szeretne költözni, de mi még a határt sem akarjuk soha átlépni, akkor ezen érdemes elgondolkodni, és nem legyinteni azzal, hogy „ó, ez még messze van!”. Ha komoly kapcsolatot keresünk, akkor ezekkel a kérdésekkel igenis már az elején foglalkozni kell. Mint ahogy azzal is, ha az egyik fél családot akar, a másik pedig még nem barátkozott meg a gyerekekkel. Ha az egyikük falun akar lakni, a másik pedig született kozmopolita. Érdemes olyan ember mellett letáborozni, aki a jövő kérdéseiről hasonlóan gondolkodik – és akivel erről tudunk is beszélgetni. Sokan követik el azt a hibát, hogy a kapcsolatban még túl korainak tartják a jövőtervek megvitatását. Pedig a közös célok viszik előre a párkapcsolatot, és ha mindez már az elején tabutéma, akkor lehet, hogy később is nehéz lesz szóba hozni.
6. Család és barátok
Figyeljük meg, hogy az újdonsült párunk miként viselkedik a családjával, barátaival, valamint hogy azok mennyire barátságosak velünk, továbbá hogy hogyan töltik együtt az idejüket. A kapcsolat elején sokan legyintenek erre: „nem számít, hogy a szülei nem kedvesek, a lényeg, hogy mi itt vagyunk egymásnak!”, vagy “igaz, hogy a párunk eddig minden héten háromszor a barátaival bulizott, de most már biztosan megkomolyodik, hogy párra talált, hiszen minek annyit partizni”. Ne hitegessük magunkat! Szép dolog a szerelem, de attól még az alap jellemünk megmarad. Hosszú távon pedig fontos, hogy milyen emberek veszik körül azt, akit társunknak választunk.
1 című bejegyzés “Erre figyelj a kapcsolat elején!” gondolatot, hozzászólást tartalmaz